Publicerad
2007-10-18
Öppen Närtrafik i Blekinge även under helgerna
Blekingetrafikens styrelse beslutade idag att utöka servicen för resande med den så kallade Öppna Närtrafiken i Blekinge

Från årsskiftet kommer man att kunna resa alla dagar kl 9 - 16 istället för bara måndag till fredag.

Öppen Närtrafik innebär att boende som har minst en kilometer till närmaste busshållplats eller har en närliggande busshållplats som trafikeras högst två gånger per dag har rätt att göra resor med Öppen Närtrafik. Den Öppna Närtrafiken är ett bra alternativ till kollektivtrafiken på orter där underlaget är för litet för vanlig linjetrafik.

– Blekingetrafiken har under många år arbetat med att utveckla konceptet för den Öppna Närtrafiken och lyckats bli en av de bästa i landet, säger Sven-Åke Svensson. Genom att utöka servicen ytterligare hoppas vi kunna få fler resenärer till kollektivtrafiken.

Styrelsen vill öka möjligheterna till kollektivt resande för boende på landsbygden genom att göra det möjligt att även åka på helger. Som en ytterligare förbättring sänks också priset med 50 procent för resor i zon två. Idag får de resenärer som åker första delen av resan med Öppen Närtrafik och sedan byter till buss betala mer än de som har reser hela vägen med Öppen Närtrafik. Övriga priser inom Öppen Närtrafik anpassas enligt efter den nya prissättningen inom buss- och tågtrafiken.